Uutiset

Vuosi alkoi kunniajäsenyydellä

11.1.2019

Sukeltajat ry:n hallitus on myöntänyt kunniajäsenyyden Päivi Vaherille seuran eteen tehdystä työstä ja seuran hyvän maineen edistämisestä. Päivi teki 1990-luvulla Jari Hyvärisen ja Jukka Saaren (kaikki Sukeltajat ry:n jäseniä) kanssa kirjaa “Hylyt Suomenlahdella ja Saaristomerellä”, joka julkaistiin 1996. Tämä mullisti sukelluskulttuuria, sillä se oli ensimmäinen teos, jossa julkisesti annettiin tietoon hylkyjen sijainteja kaikkien käyttöön. Tätä ennen tietoja varjeltiin salaisuuksina omissa pienissä piireissään. Kun hylkytietoja alkoi tulla lisää, päätettiin, ettei tehdä toista kirjaa, vaan perustettiin hylyt.net sivusto, jota pidetään yhä yllä ja jota on useamman kerran uudistettu. Päivi työskentelee edelleen hylyt.netin parissa.

Sukeltajat ry:ssä on nyt yhteensä 5 kunniajäsentä, mutta Päivi on ensimmäinen, jolle on luovutettu myös kunniakirja.